Testy tradycyjne ograniczają się jedynie do potwierdzenia lub wykluczenia alergii na dany alergen – ustalamy źródło alergii. W diagnostyce molekularnej identyfikujemy składowe alergenu, które są odpowiedzialne za objawy alergii.
Diagnostyka molekularna rozróżnia faktyczne uczulenie od symptomów wywołanych reakcją krzyżową. Korzystając z możliwości diagnostyki molekularnej otrzymujemy precyzyjny profil uczuleniowy pacjenta z jednej próbki krwi, co pozwala lekarzowi jeszcze lepiej dopasować leczenie.
ISAC został wprowadzony kilkanaście lat temu. Jest to panel molekularny, który zawiera 112 molekuł z 51 źródeł alergenowych.
Test FABER i ALEX to kolejna generacja testów, z najnowszą technologią, która pozwala m.in. na testowanie większej liczby alergenów w jednym teście.
Test Faber zawiera w składzie 244 alergeny – 122 molekuł i 122 ekstrakty.
ALEX to test o najszerszym zakresie alergenów na rynku, aż 295 alergenów – 178 molekuł i 117 ekstraktów. W odróżnieniu od pozostałych testów, w ALEXie mamy pomiar ilościowy swoistych przeciwciał IgE. Ponadto cechą szczególną testu jest zastosowanie blokera CCD. Bloker CCD ograniczając wyniki fałszywie dodatnie, zwiększa specyficzność (czyli trafność) testu.
Pacjent nie musi być na czczo, należy jedynie unikać posiłków wysokotłuszczowych.
Nie wymaga odstawienia leków sterydowych i przeciwhistaminowych podanych doustnie i miejscowo. Leki antyhistaminowe muszą być odstawione przed planowanymi testami skórnymi.
Leki immunosupresyjne takie jak np. cyklosporyna również nie wpływają na wiarygodność testu.
W przypadku małych pacjentów, rekomendujemy diagnostykę w kierunku alergii IgE zależnej po 6 miesiącu życia.
Nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Badanie można wykonać we wszystkich Punktach Pobrań ALAB laboratoria.
Jak najbardziej, jest taka możliwość. Konsultację do badania można wykupić w każdym Punkcie Pobrań ALAB laboratoria. W ofercie internetowej opcja ta jest niedostępna.
Ważne! Do konsultacji wymagany jest wywiad medyczny do badania
Badanie można wykonać we wszystkich punktach ALAB laboratoria. Jest ich ok. 400 w całej Polsce. W regionie północnym będą to również punkty pobrań BRUSS i Laboratoria Medyczne Grupa ALAB. W części południowej kraju również punkty pobrań bio-diagnostyki, jak i placówki laboratoriów Świętokrzyskich
Tak. Testy z krwi są bezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ nie narażają na kontakt z potencjalnie groźnym dla przyszłej mamy i jej dziecka alergenem.
Nie. Po silnej reakcji alergicznej należy odczekać ok. 4-6 tygodni. Jeśli badanie zostanie przeprowadzone zbyt szybko, wynik może być fałszywie ujemny.
Niestety, nie ma takiej możliwości. Konsultacja wyników przez dr Łukasza Błażowskiego dotyczy wyłącznie badań wydanych w akredytowanym laboratorium ALAB.